اگرچه سرگرمی ها راه فراری از خستگی و فشار روزمره هستند، اما شاید بتوانید از طریق همین سرگرمی ها، یک درآمد اضافی هم داشته باشید تا کمک هزینه ی قبض ها و حتی خرجی اضافی باشند. حتی در بعضی موارد می توان سرگرمی را به منبع اصلی درآمد تبدیل کرد. خیلی از سرگرمی ها مثل نقاشی، نویسندگی، کاردستی، ورزش و عکاسی می توانند به کسب و کاری پر رونق تبدیل شوند.

 

 


چگونه

1-تقاضا
قبل از تبدیل سرگرمی به شغل، باید مطمئن شوید که آیا تقاضایی از شما برای کارتان خواهد شد یا خیر. مثلاً اگر می خواهید آموزش گلف دهید، به یک گروه گلف ملحق شده یا به باشگاه گلف رفته و ببینید آیا کسی می خواهد آموزش ببیند. همین طور، اگر می خواهید نقاشی هایتان را بفروشید، به گالری ها رفته یا به صورت آنلاین گالری ها را چک کنید، ببینید گالری ای برای فروش آثارتان وجود دارد یا نه.

2-برنامه ی کسب و کار
بعد از نهایی شدن تصمیم تان به اینکه سرگرمی را به منبع درآمد تبدیل کنید، برای شغل تان برنامه ریزی کنید و درمورد آینده طرح بریزید. برنامه ی کسب و کار، راه های مختلف درآمد زایی را مشخص می کند. این نقشه ی راه، وام دهندگان و سرمایه گذاران را در کمک به کارتان متقاعد می کند.

3-دستورالعمل
کلاس آموزشی تشکیل دهید و در آگهی روزنامه ها یا آگهی های آنلاین، کلاس خود را تبلیغ کنید. مثلاً اگر حرفه ی شما گلف، نقاشی، نویسندگی یا کاردستی است، می توانید آن را به بقیه ی افراد نیز آموزش دهید تا درآمد کسب کنید. کلاس ها را می توانید در سالن های اجتماعات، کتابخانه ها، کافی شاپ ها یا حتی خانه ی خود یا متقاضیان آموزش تشکیل دهید.

4-کار مستقل
می توانید به کارفرمایان پیشنهاد کار دهید. برای مثال، اگر از نویسندگی لذت می برید، می توانید در وبسایت هایی چون oDesk، eLance وFreelancer عضو شده و کارفرمایانی را پیدا کنید که نیاز به مطالب آنلاین یا آفلاین دارند، مثل مطالب وبسایت ها و نویسندگی متفرقه. همین طور می توانید از همین وبسایت ها در زمینه طراحی وبسایت، برنامه نویسی، عکاسی، تولید ویدئو و گرافیک نیز درآمد داشته باشید.

5-مزایده ی آنلاین
آثارتان را آنلاین به فروش برسانید. فروش کاردستی ها، نقاشی ها، مجسمه ها و جواهرات دست ساز در وبسایت های مزایده می تواند درآمد زیادی داشته باشد. اکثر وبسایت های مزایده اجازه می دهند که شما یک قیمت اولیه برای اقلام خود تعیین کنید تا مجبور نشوید ارزان تر از خرجی که برایشان کردید بفروشید. از آنجا که مزایده های آنلاین به اطلاع همه ی مردم سراسر دنیا می رسد، باید هزینه ی ارسال را هم مدنظر داشته باشید.

6-وبلاگ ها و وب سایت ها
محصولات خود را در وبسایت یا وبلاگ ها تبلیغ کنید. می توانید وبلاگ یا وبسایتی در مورد کار خود ایجاد کنید، در این صورت در موتورهای جستجو هم ظاهر شده و افراد بیشتری جذب کارهای تان می شوند. حتی می توانید کاردستی ها، عکس ها، آثار هنری و سایر کارهایتان را به نمایش گذاشته تا بازدیدکنندگان بتوانند آن ها را از وبسایت شما از طریق درگاه های پرداخت اینترنتی خریداری کنند.

منبع: eHow.com